Junior Rugby League News - Footy News 2014 - junior Rugby League news & stories, schoolboys footy, australian schoolboys, nsw chs, qssrl, gio schoolboys cup, arrive alive cup, toyota cup, , junior league finals, harold matthew's cup, sg ball cup, nswrl junior rep's - ARL SCHOOLBOYS CUP, gio Schoolboy 9s
OURFOOTYTEAM.COM - HOME OF JUNIOR RUGBY LEAGUE
HOME Australian SchoolboysASSRL AIS Rugby LeagueAIS ARL SCHOOLBOYS CUP GIO SCHOOLBOYS CUP ACTION PHOTO GALLERIES FOOTY NEWS NEWS ARCHIVES
Here you will find a selection of our scale models that would make ideal Christmas presents www.modeltrainsho.com.au

modeltrainsho.com.au has HO scale trains, locomotives, rolling stock, die cast cars, buses, trams, scenery and model railway track.
Books and railroad layout track plans.
De La Salle College Caringbah are the 2014 NSWRL All Schools Under 15 CHAMPIONS
De La Salle College Caringbah are the 2014 NSWRL All Schools Under 15 CHAMPIONS
Cronulla junior leagueLEARN MORE ABOUT THE CRONULLA & SHARKS JUNIORS
MORE SHIRE SUCCESS AT ALL SCHOOLS

On the back of a successful day where three Sutherland Shire primary schools won NSWRL All Schools championships, De La Salle College have taken out the under 15's title with a convincing victory in the final.

Fielding a team with seven players currently in the Sharks Academy system, the De La Salle boys beat Bass Hill Sports High 16-0 in the final played at St Mary's Stadium, backing up four pool wins and a semi-final victory over St Paul's Greystanes earlier in the day.

Lachlan Smith with two tries and Jaemon Salmon kicking two conversions and a couple of penalty goals were the De La Salle scorers in the final.

As the day progressed the De La Salle side stamped themselves as contenders, with wins over Kingswood High (16-6), St Joseph's Lochinvar (16-0), Pagewood College (14-4) and St Pius Adamstown (18-0) setting them up for a semi-final match up with the highly rated St Paul's from the Parramatta district.

A solid defensive display saw them get the better of St Paul's by 12-6, before the dominant win over Bass Hill in the final.

In addition to Smith and Salmon, the other young players currently in the Sharks Academy system included Jackson Stewart, Tom Caughlan and Conor McDonald as well as under 14's Isaac Longmuir and Max Wiseman.

In the other age divisions Aquinas College represented Sutherland Shire schools in the 13's and 16's, while De La Salle competed in the under 14's.

While competitive, none of the three progressed past the pool stage of the competition.

In the 16's reigning age group champions Aquinas relinquished their title after a win and two losses from their three pool games.

The NSWRL All Schools carnival brought together 70 secondary schools and over 1,200 participants, with the Elite Sports Schools competing today on the third and final day of the event.
DEFENDING CHAMPS OUT OF gio SCHOOLBOY CUP
Story & Photo By : steve monty ourfooty media
Defending gio Schoolboy Cup champions, Keebra Park SHS have been knocked out of this this National schoolboys competition by Marsden SHS.

In the other Sth Queensland Semi Final, Palm Beach Currumbin SHS have progressed after a good win over Shalom College, Bundaburg and Ipswich defeated Coombabah

South Queensland Semi Finals

Palm Beach Currumbin v Marsden State High School
Wavell SHS v Ipswich SHS
RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS
Elite UNDER 16

Round 1

Patrician Brothers Blacktown (Penrith) 10 - 0 St Gregory’s College (Western Suburbs)
Endeavour SHS (Cronulla) 6 - 0 Matraville SHS (South Sydney)
Westfields SHS (Parramatta) 18 - 0 Farrer MHAS (Group 4)

Round 2

Patrician Brothers Blacktown (Penrith) 6 - 6 Hunter SHS (Newcastle)
The Hills SHS (Parramatta) 12 - 0 Endeavour SHS (Cronulla)
Illawarra SHS (Illawarra) 6 - 4 defeated Farrer MHAS (Group 4)

Round 3

Hunter SHS (Newcastle) 12 - 6 defeated St Gregory’s College (Western Suburbs)
The Hills SHS (Parramatta) 19 - 0 defeated Matraville SHS (South Sydney)
Westfields SHS (Parramatta) 20 - 0 defeated Illawarra SHS (Illawarra)

QUARTER FINALS

Westfields SHS (Parramatta) 6 - 0 defeated Farrer MHAS (Group 4)
Hunter SHS (Newcastle) 18 - 0 defeated Endeavour SHS (Cronulla)
The Hills SHS (Parramatta) 22 - 0 defeated St Gregory’s College (Western Suburbs)
Patrician Brothers Blacktown (Penrith) 28 - 0 Illawarra SHS (Illawarra)

SEMI FINALS
Hunter SHS (Newcastle) 14 - 4 defeated Westfields SHS (Parramatta)
The Hills SHS (Parramatta) 10 - 10 Patrician Brothers Blacktown (Penrith)

FINAL

Patrician Brothers Blacktown (Penrith) 12 - 6 Hunter SHS (Newcastle)
RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS
Elite UNDER 15

Round 1

Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 12 - 0 The Hills SHS (Parramatta)
Hunter SHS (Newcastle) 10 - 6 Patrician Brothers Blacktown #2 (Penrith)
Endeavour SHS (Cronulla) 10 - 0 St Gregory’s College (Western Suburbs)
Westfields SHS (Parramatta) 13 - 0 Illawarra SHS (Illawarra)

Round 2

Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 12 - 0 Hunter SHS (Newcastle)
The Hills SHS (Parramatta) 18 - 0 Patrician Brothers Blacktown #2 (Penrith)
St Gregory’s College (Western Suburbs) 13 - 0 Illawarra SHS (Illawarra)
Westfields SHS (Parramatta) 26 - 0 Endeavour SHS (Cronulla)

Round 3

Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 13 - 0 Patrician Brothers Blacktown #2 (Penrith)
The Hills SHS (Parramatta) 12 - 0 Hunter SHS (Newcastle)
St Gregory’s College (Western Suburbs) 10 - 10 Westfields SHS (Parramatta)
Endeavour SHS (Cronulla) 13 - 0 Illawarra SHS (Illawarra)

SEMI FINALS

Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 13 - 6 Endeavour SHS (Cronulla)
Westfields SHS (Parramatta) 8 - 0 The Hills SHS (Parramatta)

GRAND FINAL

Westfields SHS (Parramatta) 10 - 4 Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith)

RESULTS FOR NSWRL ALL SCHOOLS
Elite UNDER 14
Round 1

Patrician Brothers Blacktown (Penrith) 4 - 4 The Hills SHS (Parramatta)
St Gregory’s College (Western Suburbs) 10 - 6 Matraville SHS (South Sydney)
Westfields SHS (Parramatta) 22 - 8 Hunter SHS (Newcastle)

Round 2

Patrician Brothers Blacktown (Penrith) 4 - 4 Endeavour SHS (Cronulla)
St Gregory’s College (Western Suburbs) 26 - 4 Illawarra SHS (Illawarra)
Farrer MHAS (Group 4) 22 - 0 Hunter SHS (Newcastle)

Round 3

The Hills SHS (Parramatta) 6 - 4 Endeavour SHS (Cronulla)
Matraville SHS (South Sydney) 26 - 0 Illawarra SHS (Illawarra)
Westfields SHS (Parramatta) 28 - 0 Farrer MHAS (Group 4)

Qualifying Final 1

Westfields SHS (Parramatta) 18 - 4 Hunter SHS (Newcastle)
Matraville SHS (South Sydney) 14 - 0 Patrician Brothers Blacktown (Penrith)
Endeavour SHS (Cronulla) 14 - 0 St Gregory’s College (Western Suburbs)
The Hills SHS (Parramatta) 16 - 0 Farrer MHAS (Group 4)

Semi Final 1

Westfields SHS (Parramatta) 10 - 0 Matraville SHS (South Sydney)
The Hills SHS (Parramatta) 10 - 0 Endeavour SHS (Cronulla)

GRAND FINAL

Westfields SHS (Parramatta) 10 - 0 The Hills SHS (Parramatta)

RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS
ELITE UNDER 13

Round 1

Westfields SHS (Parramatta) 32 - 0 St Gregory’s College (Western Suburbs)
Illawarra SHS (Illawarra) 18 - 0 Endeavour SHS (Cronulla)
Hunter SHS (Newcastle) 5 - 4 Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith)
The Hills SHS (Parramatta) 16 - 0 Patrician Brothers Blacktown #2 (Penrith)

Round 2

Westfields SHS (Parramatta) 24 - 0 Illawarra SHS (Illawarra)
Endeavour SHS (Cronulla) 6 - 0 St Gregory’s College (Western Suburbs) Patrician Brothers Blacktown #2 (Penrith) 22 - 1 Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith)
Hunter SHS (Newcastle) 6 - 0 The Hills SHS (Parramatta)

Round 3

Westfields SHS (Parramatta) 16 - 4 Endeavour SHS (Cronulla)
St Gregory’s College (Western Suburbs) 8 - 4 Illawarra SHS (Illawarra)
Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 26 - 2 The Hills SHS (Parramatta)
Hunter SHS (Newcastle) 5 - 4 Patrician Brothers Blacktown #2 (Penrith)

SEMI FINALS

Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 18 - 6 Westfields SHS (Parramatta)
Hunter SHS (Newcastle) 4 - 0 Endeavour SHS (Cronulla)

GRAND FINAL

Patrician Brothers Blacktown #1 (Penrith) 24 - 0 Hunter SHS (Newcastle)

RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS
Girls

Round 1

Penrith 8 - 8 Canterbury
Parramatta 4 - 4 Western Suburbs
Balmain 13 - 0 Cronulla
Illawarra 22 - 0 Central Coast

Round 2

Penrith 10 - 0 Act
Western Suburbs 16 - 4 Newcastle
Illawarra 6 - 0 Western Suburbs
Canterbury 22 - 0 Balmain

Round 3

Penrith 4 - 0 Balmain
Illawarra 18 - 6 Parramatta
Act 36 - 0 Cronulla
Newcastle 14 - 8 Central Coast

Round 4

Western Suburbs 16 - 4 Newcastle
Parramatta 16 - 4 Central Coast
Canterbury 16 - 10 Act
Penrith 30 - 0 Cronulla

Round 5

Act 16 - 0 Balmain
Illawarra 18 - 4 Newcastle
Canterbury 22 - 4 Cronulla
Western Suburbs 18 - 10 Central Coast

FINAL

Canterbury 14 - 10 Illawarra

RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS SECONDARY
*UNDER 16*

Round 1

McCarthy Catholic College (Penrith) (7) defeated Merrylands HS (Parramatta) (6)
Ashcroft HS (Western Suburbs) (4) defeated St Paul’s College (Manly) (0)
Aquinas College Menai (Cronulla) (12) defeated Penshurst Marist (Wildcard) (6)
Corpus Christi Oak Flats (Illawarra) (12) defeated Wadalba Community College (Central Coast) (0)
Georges River College (St George) (6) drew with Terra Sancta College (Wildcard) (6)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (18) defeated St Dominic’s College (Wildcard) (0)
Kiama HS (Shoalhaven) (12) defeated St Mary’s Cathedral College (Sydney Roosters) (0)

Round 2

Merrylands HS (Parramatta) (16) defeated Granville South (Canterbury) (4)
Ashcroft HS (Western Suburbs) (6) drew with Penshurst Marist (Wildcard) (6)
St Paul’s College (Manly) (18) defeated Aquinas College Menai (Cronulla) (6)
Wadalba Community College (Central Coast) (16) defeated Georges River College (St George) (0)
Terra Sancta College (Wildcard) (8) defeated Corpus Christi Oak Flats (Illawarra) (4)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (13) defeated Kiama HS (Shoalhaven) (10)
St Dominic’s College (Wildcard) (16) defeated St Mary’s Cathedral College (Sydney Roosters) (4)

Round 3

Granville South (Canterbury) (8) defeated McCarthy Catholic College (Penrith) (0)
Ashcroft HS (Western Suburbs) (28) defeated Aquinas College Menai (Cronulla) (2)
St Paul’s College (Manly) (12) defeated Penshurst Marist (Wildcard) (4)
Terra Sancta College (Wildcard) (12) defeated Wadalba Community College (Central Coast) (6)
Corpus Christi Oak Flats (Illawarra) (8) defeated Georges River College (St George) (0)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (24) defeated St Mary’s Cathedral College (Sydney Roosters) (0)
Kiama HS (Shoalhaven) (10) defeated St Dominic’s College (Wildcard) (8)SEMI

FINALS

Ashcroft HS (Western Suburbs) (16) defeated Merrylands HS (Parramatta) (6)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (30) defeated Terra Sancta College (Wildcard) (0)

FINAL
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) 12 - 4 Ashcroft HS (Western Suburbs)
RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS SECONDARY
*UNDER 15*
Round 4

St Paul’s Greystanes (Parramatta) (20) defeated Leumeah HS (Wildcard) (4)

Round 1

St Dominic’s College (Wildcard) (10) defeated Leumeah HS (Wildcard) (0)
St Paul’s Greystanes (Parramatta) (16) defeated Quakers Hill HS (Penrith) (0)
Barrenjoey HS (Manly) (6) defeated Ingleburn HS (Western Suburbs) (0)
De La Salle Caringbah (Cronulla) (16) defeated Kingswood HS (Wildcard) (6)

Round 2

Edmund Rice College (Illawarra) (12) drew with Leumeah HS (Wildcard) (12)

Round 1

St Pius Adamstown (Wildcard) (12) defeated Champagnat College Pagewood (South Sydney) (6)
Bass Hill (12) defeated St Edward’s Gosford (Central Coast) (4)

Round 2

De La Salle Caringbah (Cronulla) (16) defeated St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (0)
St Dominic’s College (Wildcard) (24) defeated Quakers Hill HS (Penrith) (4)
BWSC - Umina (Wildcard) (26) defeated Barrenjoey HS (Manly) (0)
Champagnat College Pagewood (South Sydney) (24) defeated Kingswood HS (Wildcard) (10)
Ingleburn HS (Western Suburbs) (18) defeated St Edward’s Gosford (Central Coast) (8)

Round 3

St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (12) defeated St Pius Adamstown (Wildcard) (4)
St Paul’s Greystanes (Parramatta) (20) defeated Edmund Rice College (Illawarra) (6)
De La Salle Caringbah (Cronulla) (14) defeated Champagnat College Pagewood (South Sydney) (4)
Bass Hill (14) defeated BWSC - Umina (Wildcard) (6)
Leumeah HS (Wildcard) (10) defeated Quakers Hill HS (Penrith) (0)

Round 4

St Dominic’s College (Wildcard) (24) defeated Edmund Rice College (Illawarra) (0)

Round 3

Barrenjoey HS (Manly) (16) defeated St Edward’s Gosford (Central Coast) (0)

Round 4

BWSC - Umina (Wildcard) (26) defeated Ingleburn HS (Western Suburbs) (4)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (36) defeated Kingswood HS (Wildcard) (0)
De La Salle Caringbah (Cronulla) (18) defeated St Pius Adamstown (Wildcard) (0)
Bass Hill won by forfeit Barrenjoey HS (Manly)

Round 5

Edmund Rice College (Illawarra) (8) defeated Quakers Hill HS (Penrith) (6)
BWSC - Umina (Wildcard) (34) defeated St Edward’s Gosford (Central Coast) (0)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (22) defeated Champagnat College Pagewood (South Sydney) (4)
St Paul’s Greystanes (Parramatta) (14) defeated St Dominic’s College (Wildcard) (10)
St Pius Adamstown (Wildcard) (22) defeated Kingswood HS (Wildcard) (4)
Bass Hill (8) defeated Ingleburn HS (Western Suburbs) (0)SEMI

FINALS

De La Salle Caringbah (Cronulla) (12) defeated St Paul’s Greystanes (Parramatta) (6)
Bass Hill (26) defeated BWSC - Umina (Wildcard) (6)

FINAL

De La Salle Caringbah (Cronulla) 16 - 0 Bass Hill
RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS SECONDARY
*UNDER 14*
Round 1

Picton HS (Group 6) (4) defeated Fairfield Patrician Brothers (Parramatta) (0)
Rooty Hill HS (Penrith) (24) defeated NBSC – Balgowlah Boys Manly (4)
John Therry Catholic HS (Western Suburbs) (24) defeated Georges River College (St George) (6)
Holy Cross College Balmain (24) defeated St Mary’s Cathedral College (Sydney Roosters) (6)
Belmore Boys HS (Canterbury) (6) defeated Albion Park HS (Illawarra) (0)
St Dominic’s College (Wildcard) (8) defeated Champagnat College Pagewood (South Sydney) (6)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (6) defeated De La Salle Caringbah (Cronulla) (4)
St Edward’s Gosford (Central Coast) (26) defeated St John’s Nowra (Shoalhaven) (0)

Round 2

Picton HS (Group 6) (16) defeated NBSC – Balgowlah Boys Manly (6)
Fairfield Patrician Brothers (Parramatta) (8) defeated Rooty Hill HS (Penrith) (0)
Holy Cross College Balmain (28) defeated Georges River College (St George) (6)
John Therry Catholic HS (Western Suburbs) (10) defeated St Mary’s Cathedral College (Sydney Roosters) (0)
Champagnat College Pagewood (South Sydney) (10) defeated Belmore Boys HS (Canterbury) (0)
St Dominic’s College (Wildcard) (22) defeated Albion Park HS (Illawarra) (0)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (12) defeated St Edward’s Gosford (Central Coast) (0)
De La Salle Caringbah (Cronulla) (26) defeated St John’s Nowra (Shoalhaven) (0)

Round 3

Rooty Hill HS (Penrith) (16) defeated Picton HS (Group 6) (0)
Fairfield Patrician Brothers (Parramatta) (24) defeated NBSC – Balgowlah Boys Manly (8)
Georges River College (St George) (18) drew with St Mary’s Cathedral College (Sydney Roosters) (18)
Holy Cross College Balmain (12) defeated John Therry Catholic HS (Western Suburbs) (0)
St Dominic’s College (Wildcard) (26) defeated Belmore Boys HS (Canterbury) (0)
Champagnat College Pagewood (South Sydney) (14) defeated Albion Park HS (Illawarra) (0)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (14) defeated St John’s Nowra (Shoalhaven) (10)
St Edward’s Gosford (Central Coast) (22) defeated De La Salle Caringbah (Cronulla) (4)

SEMI FINALS

Holy Cross College Balmain (6) defeated Rooty Hill HS (Penrith) (4)
St Dominic’s College (Wildcard) (16) defeated St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (10)

FINAL
St Dominic’s College (Wildcard) 14 - 10 Holy Cross College Balmain
RESULTS FOR 2014 NSWRL ALL SCHOOLS SECONDARY
*UNDER 13*
Round 1

Eagle Vale HS (Western Suburbs) (24) defeated Rooty Hill HS (Wildcard) (0)
Fairfield Patrician Brothers (Parramatta) (14) defeated Picnic Point HS (Canterbury) (10)
Kingsgrove HS (St George) (6) defeated Chifley College Bidwell (Penrith) (0)
Aquinas College Menai (Cronulla) (14) defeated NBSC – Balgowlah Boys (Manly) (0)
St Edward Gosford (Central Coast) (12) defeated Holy Cross College (Balmain) (0)
St Dominic’s College (Wildcard) (28) defeated Edmund Rice College (Illawarra) (4)
Champagnat College Pagewood (South Sydney) (14) defeated St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (4)
BWSC - Umina (Wildcard) (10) defeated Bomaderry HS (Shoalhaven) (0)

Round 2

Eagle Vale HS (Western Suburbs) (12) defeated Fairfield Patrician Brothers (Parramatta) (6)
Rooty Hill HS (Wildcard) (8) drew with Picnic Point HS (Canterbury) (8)
Kingsgrove HS (St George) (12) defeated Aquinas College Menai (Cronulla) (6)
NBSC – Balgowlah Boys (Manly) (8) defeated Chifley College Bidwell (Penrith) (6)
Holy Cross College (Balmain) (24) defeated St Dominic’s College (Wildcard) (0)
St Edward Gosford (Central Coast) (26) defeated Edmund Rice College (Illawarra) (0)
Champagnat College Pagewood (South Sydney) (12) defeated Bomaderry HS (Shoalhaven) (8)
BWSC - Umina (Wildcard) (14) defeated St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (6)

Round 3

Eagle Vale HS (Western Suburbs) (20) defeated Picnic Point HS (Canterbury) (0)
Fairfield Patrician Brothers (Parramatta) (12) defeated Rooty Hill HS (Wildcard) (8)
Kingsgrove HS (St George) (14) defeated NBSC – Balgowlah Boys (Manly) (6)
Aquinas College Menai (Cronulla) (16) defeated Chifley College Bidwell (Penrith) (0)
Holy Cross College (Balmain) (12) defeated Edmund Rice College (Illawarra) (4)
St Dominic’s College (Wildcard) (16) defeated St Edward Gosford (Central Coast) (0)
BWSC - Umina (Wildcard) (14) defeated Champagnat College Pagewood (South Sydney) (0)
St Joseph’s Lochinvar (Newcastle) (10) defeated Bomaderry HS (Shoalhaven) (4)

SEMI FINALS

Eagle Vale HS (Western Suburbs) (22) defeated Kingsgrove HS (St George) (0)
St Dominic’s College (Wildcard) (16) defeated BWSC - Umina (Wildcard) (0)

FINAL

St Dominic’s College (Wildcard) 8 - 2 Eagle Vale HS (Western Suburbs)
 
TOP of PAGE
TOP of PAGE
Cronulla Sharks 2014 Harold Matthews Cup team (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
Cronulla Sharks 2014 Harold Matthews Cup team (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
Cronulla junior leagueCRONULLA JUNIORS LOCKER ROOM
CRONULLA SHARKS JUNIOR REP TRIAL NOMINATIONS

The Sharks are calling for nominations from players who wish to trial for the 2015 Cronulla Sharks Matthews Cup and SG Ball Junior Representative Teams.

The trials will be held on Thursday, September 11 for Harold Matthews (U16s) and on – Saturday, September 13 for SG Ball (U18s).

Players interested in trialling need to fill in and return the nomination form which is available by clicking the link below.

Nominations close Friday 29th August 2014 and the trial is by invite only. Sending in a nomination form does not guarantee a spot in the trial, with those players who are successful in gaining a place in the trial to be contacted and given further information with respect to times, venue and what is required.

For more information please contact Vinh Tran, Cronulla Sharks Development Manager by emailing vtran@sharks.com.au or by calling 02 9527 8294.

Return nomination forms via email to; vtran@sharks.com.au or by post, addressing them to; Cronulla Sharks Junior Reps Nomination – Attn: Vinh Tran, PO Box 2219, Taren Point, NSW, 2229.

CLICK HERE TO DOWNLOAD JNR REP NOMINATION FORM
TOP of PAGE
PATCHY FARRER ADVANCES IN UNI SHIELD

FARRER kept their University Shield hopes alive with a 38-24 win over South Grafton High in Grafton yesterday.

Coach Chris Oxford was pleased with the win but wasn’t impressed with some aspects of the side’s play.

Blake Withers came off the bench to replace the injured Zac Faulkner in the front row and shone, crashing over for two tries.

Discipline around the ruck let the side down, with South Grafton scoring points on the back of repeat sets.

“We did a lot of defending when we should have been attacking,” Oxford said.

“We put together some very fluid plays in the backs when we had the ball.

“But everyone was off defensively.”

South Grafton had very crafty halves who tested the line a lot.

Fullback Hayden Loughrey was playing quite deep defensively and the home side took full advantage.

The home side put several short kicks in behind the line that tested Farrer’s scramble.

“They were very good on their feet and the short kicks tested us,” Oxford said.

“We should have adjusted but didn’t.”

While Withers and fellow prop Brad Johnston were solid in the middle, the side did miss the energy and commitment of injured lock Angus McTavish.

“Angus makes 40 tackles an hour and this game went for 70 minutes,” Oxford said.

“He has so much enthusiasm and chat that we did notice he wasn’t there.”

A big positive to come out of the game was the effort of the younger players and fringe players.

“I had six Year 10 players in the squad,” Oxford said.

“They really stepped up and I got to give them a lot of minutes.”

While Withers was the stand-out, Brad Fisk also had a big game at second row, and Marcus Hayne impressed with his attack on the wing.

Harrison Buhler had a good presence in the middle and Cameron Howard proved he has a good finish with a winger’s try.

Farrer is now through to the final eight and, after winning the shield every second year for the past six years, is due for another.

Its next opponent for both the University Shield and the GIO Cup will be known sometime next week.
TOP of PAGE
The Canberra Raiders score against the cronulla Sharks during a trial game earlier this year (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
The Canberra Raiders score against the cronulla Sharks during a trial game earlier this year (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
TRIAL WITH THE RAIDERS FOR THE 2015 SEASON

Nominations are now open to trial with the Canberra Raiders for the 2015 season.

The Canberra Raiders pride themselves on producing the best young talent in the NRL, with the likes of Terry Campese, Paul Vaughan and Jarrod Croker all coming through the Raiders junior system.

If you would like to trial for the under 16’s (Harold Matthew’s), under 18’s (SG Ball) or under 20’s (Holden Cup) teams then please fill in the attached form and return it via the methods below.

The information can also be found HERE

Forms should be addressed to :
Raiders Recruitment & High Performance Manager David Hamilton.
Email: reception@raiders.com.au Fax: 02 6253 3546 Post: PO Box 3315, Belconnen BC, ACT 2617
Applications close Wednesday 17th September

LOCAL TRIALS - Northbourne Oval, Elouera St Braddon

Under 16s - Wed 24th Sept from 4:00pm
Under 18s - Mon 22nd Sept from 4.30pm

OPEN TRIALS - Raiders HQ, Eade St Bruce

UNDER 16s - Sat 27th Sept from 7.45am
UNDER 18s - Sat 27th Sept from 9.30am
UNDER 20s - Sat 27th Sept from 11.30am

Players selected from the local trial, may be required to trial again on Saturday 27th September.

Please not a ‘NO REGISTRATION – NO TRIAL’ policy will be in place
TOP of PAGE
Ryan Cummins dives in for a try after a 30 meter run (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
Ryan Cummins dives in for a try after a 30 meter run (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
gio Schoolboy Cup - Rnd 3
ENDEAVOUR SHS v MATRAVILLE SHS
1st HALF | 2nd HALF
ENDEAVOUR SMASH MATTO IN RND 3 of the gio SCHOOLBOY CUP
Story & Photo By : steve monty ourfooty media
Endeavour SHS have finished undefeated in their pool today after a great team win against Matraville SHS.

Endeavour end up on top with 3 wins from 2 games, sounds funny hey, but it includes the 2 points gained when Holy Cross couldn't field a competitive side and forfeited to the mighty Ship.

Endeavour were the dominant team for most of the game, Matraville were strong in the opening few minutes but unfortunately couldn't keep up which opened the flood gates to the fast Endeavour deadlies to score at will - MORE SOON & HEAPS OF ACTION PHOTO'S
HOLY CROSS WIN Br JOHN RAYNOR TROPHYHOLY CROSS WIN Br JOHN RAYNOR TROPHY Holy Cross Catholic College, Ryde today won the final of the MCC Opens Comp - Holy Cross defeated Randwick 18 - 16 and were awarded the Br John Raynor trophy for most outstanding rugby league school in the MCC after winning the 13s, 14s and first grade competitions. Holy Cross now will concentrate on the NSWCCC CUP with Patties, All Saints, Doms, St. Gregs and the rest of the NSWCCC family.
Keebra Park SHSKEEBRA PARK REP WRAP With the Representative season drawing to a close Keebra Park are proud to announce the following boys who have gained selection in the Qld and Australian teams across various age groups.
TOP of PAGE
St Greg's Forwards Seize DayERINDALE THRU TO FINALS

Erindale College are thru to the Finals of this years gio Schoolboy Cup after defeat Westfields SHS at Cabramatta today after trailing 10 - 6 at the break.

Westfields SHS 18 - 24 Eridnale College
TOP of PAGE
Farrer winger Matt Thompson (second from right) is swamped by his teammates (from left) Cameron Howard, Josh Bermingham, Tom Say and Tye Barry
Farrer winger Matt Thompson (second from right) is swamped by his teammates (from left) Cameron Howard, Josh Bermingham, Tom Say and Tye Barry after scoring a brilliant first-half intercept try yesterday. (Photo: Gareth Gardner)
Farrer M Ag. HSFARRER
M Ag
HS
26 - 10 St. GREGORYS COLLEGE St. GREGORYS COLLEGE
TRIES : Tye Barry 2, Hayden Loughrey, Matt Thompson, Zac Faulkner
GOALS : Tom Say 3
TRIES : Toa Mata’Fa, Jayden Siewkiewicz
GOALS : Toa Mata’Fa
GIO SCHOOLBOYS CUP (not the official logo, just a foto of the big screen) gio schoolboys trophy
GIO SCHOOLBOY CUP LOCKER LOOM
FARRER INTO FINAL EIGHT OF ELITE COMPETITION

FARRER Memorial Agricultural High School might have started with an error but the side regrouped, realigned and repelled St Gregory’s Campbelltown to register a 26-10 win and earn a quarter-final berth in the GIO Schoolboy Cup at Farrer’s John Simpson Oval yesterday.

Talented young fullback Hayden Loughrey and tall winger Matt Thompson combined to spill St Greg’s first kick from their own half to place the home side under early pressure.

However, the Chris Oxford-coached Farrer side overcame that early fumble to repel the opening raids from their Sydney opponents and posted the first two tries of the game.

Inspirational prop Zac Faulkner, just back from a tour of Queensland with the NSW Country Under 18s, crashed over early and then Thompson made up for his early error to snatch an intercept and race 60m to score for a 12-nil lead.

St Greg’s fought back though, scoring twice in a matter of minutes as they marched up the paddock after some more Farrer errors.

Trailing 12-10, the visitors made one error they regretted, allowing young five-eighth Josh Bermingham to scoop up the ball and send centre Tye Barry across for the first of his two tries.

Behind 16-10 at halftime , St Greg’s went close to scoring from the first set of six in the second half but the scrambling Farrer defence kept the visitors at bay.

Farrer could have easily added a couple more tries too early in the second half when second-rower Matt Merrick was ruled to have made a double movement in scoring and then winger Cameron Howard was pulled back from a forward pass fired to him by Bermingham.

They weren’t denied however when a Bermingham bomb was dropped by tall St Greg’s fullback Toa Mata’Fa.

Loughrey swooped to race over and score.

Barry’s second try came from another Bermingham chip kick that rolled past Mata’Fa for the centre to pounce.

Just to emphasise the tremendous, defensive desperation, Farrer scrambled in defence to stop big St Greg’s centre Jesse Jackson from scoring after the bell.

“We defended really well,” Oxford said.

“We won that game on the back of our defence.

“Coming into the game we’d allowed 10 points a game and to allow just 10 again was outstanding.

“I’m proud of the effort.

“We scrambled well.

“ We had a good start, got a couple of lucky turnovers and an intercept and had a good wind at our backs in the second half.”

Props Faulkner and Brad Johnston led the way for Farrer, halves Bermingham and skipper Tom Say also played strongly and steered the side well, with 15-year-old Loughrey a spark at the back.

Backrowers Merrick, Jack Ticehurst and Ryan Horton were also strong, hooker Corey Manicaros controlled the ruck well but red-headed lock, Angus McTavish, was probably Farrer’s best.

He won plaudits from his coach and skipper for his heavy workload in attack and defence, the small number 13 bringing down his bigger St Greg’s opponents with regularity and zest.

Farrer plays its GIO Schoolboy quarter-final in mid-August but goes to Grafton next week to play South Grafton High in the University Shield.

FARRER 26 (Tye Barry 2, Hayden Loughrey, Matt Thompson, Zac Faulkner tries, Tom Say 3gls) d ST GREGS 10 (Toa Mata’Fa, Jayden Siewkiewicz tries, Mata’Fa gl).
TOP of PAGE
IT'S DO OR DIE FOR FARRER IN CUP

FARRER’S biggest home game of the season will kick off at 11am today as the school hosts St Gregory’s Campbelltown in a do or die final pool game of the GIO Schoolboys’ Cup.

The winner will go through to the finals along with Hills Sports High from a pool of four, with the loser left to focus on next year.

In his first year at the helm of Farrer’s First XIII, coach Chris Oxford is confident the boys can get a win if they play to their potential.

Farrer kicked off its campaign with a devastating last- minute loss to Hills Sports, following a 6-all draw this time last year between the two schools.

“It was a good, tough game,” Oxford said.

“We were up 10 - 8 with 30 seconds to go and they crashed over.”

The second game against Illawarra High was in gale force winds a week later during the violent Sydney storms.

“One of their kick-offs went about eight metres forward and then over the kicker’s head, bounced on the 30 metre line and went dead,” Oxford said.

“It was amazing and we got a penalty on halfway.”

The boys opted to run into the wind in the first half and rely on their fitness in the second.

It worked a treat as they turned a 10 - 6 halftime lead into a 27 - 6 victory.

15-year-old fullback Hayden Lockrey was man of the match in that game, and Oxford is hoping he can carry that form into today.

Fellow Year 10 student Josh Birmingham is playing five-eighth and will direct the attack alongside captain and halfback Tom Say.

“We have only let in 16 points in two games so our defence has been good,” Oxford said.

“We were disappointed to only score 10 points in the first game so have been doing a lot of work on our attack.”

Oxford said that too many players were trying to direct the attack in previous matches.

“It was causing some confusion and some plays got a bit lost.”

Today the halves combination of Say and Birmingham will run the attack, along with experienced hooker Corey Manicaros.

St Gregs also beat Illawarra, but only by four points, and also went down to Hills Sports by a try.

“I think it is quite evenly matched,” Oxford said.

“They are a very honest side that works hard.”

It is Farrer’s first home match in the Cup and Oxford hopes the boys react to the home crowd well.

“I am going in reasonably confident,” he said.

“Whoever turns up on the day will go to the finals.”
TOP of PAGE
CENTRAL COAST CENTURIONS REP TEAM TRIALS

Central Coast Centurions

2015 U/16 Harold Matthews & U/18 SG Ball Trials

Venue : Morry Breen Oval, Kanwal

Date : Saturday 27th September 2014

Time : U/16 Harold Matthews commence at 10am

U/18 SG Ball commences at 1.30pm

Register Now! Click here to download a Player Request to Trial & Registration Form

Registrations Close : September 10th 2014
Kirwan High students Regan Grieve and Gideon Gela have selected in the Australian schoolboys rugby league team. Picture: Evan Morgan
Kirwan High students Regan Grieve and Gideon Gela have selected in the Australian schoolboys rugby league team. Picture: Evan Morgan
NSWCCC WIN NATIONAL u18 Schoolboys CHAMPIONSHIPS in DarwinNSW CCC WIN NATIONAL u18 Schoolboys CHAMPIONSHIPS
BRIGHT FUTURE PREDICTED FOR KIRWAN LEAGUE STARS


Kirwan High students Regan Grieve and Gideon Gela have selected in the Australian Schoolboys squad to tour England & France in Nov/Dec.

PROUD Aussie schoolboys Regan Grieve and Gideon Gela are hoping a successful trip to Europe will serve as the perfect launch pad for a step up to the National Rugby League.

Current NRL whiz kids Luke Brooks (Wests Tigers) and Luke Walker (Souths) were selected for the same side just two years ago and Kirwan coach Dave Ackers is confident his young charges can emulate their feats and impress at the top level in the not-too-distant future.

“Both players are contracted with the Cowboys for next year and there is a long history of Aussie schoolboys players making that step up to the NRL,” he said.

“Regan has been with the Cowboys since he was 14 and Gideon was also spotted pretty young and while they still have a lot of work to do there is a definite connection between the schoolboys side and NRL teams.”

A golden opportunity awaits for the Kirwan High students and they will look to further their game overseas when they undertake a six-week tour of France and the United Kingdom with the national team in November.

Their selection is another glowing endorsement of Kirwan’s rugby league program, with the state school the top ranked school in Queensland and the breeding ground of NRL stars Sam Thaiday, Jacob Lillyman and Jason Taumalolo.

Both players ran out for the under-18 Maroons earlier this year and were also key contributors for Queensland at the recent national schoolboys’ championships in Darwin, with Gela impressing as an outside back and Grieve in the second row.

“It’s always an honour to put on the Queensland jersey and it was disappointing not to get the results we were after at nationals,” Grieve said.

“They announced the team after the grand final and it was just an unreal feeling to make the team and get the chance to represent the country in an overseas tour.”

Grieve hails from Mackay originally while speedy fullback Gela lives in Townsville as part of the Kirwan homestay program, with most of his family still based on the remote Darnley Island in the Torres Strait.

The boys are among four Queenslanders in the national team, who will play seven games on the end of year tour, including four tests against the England and France national teams.

It will be the first overseas trip for both the players and they will be joined by Kirwan head of sport Damon Rubhein, who is the trainer for the Queensland and Australian schoolboy sides.

“It’s once in a lifetime opportunity for these guys and outside of the football it will be a fantastic cultural experience for the team to see cities like Paris and London,” he said.

“The boys will be in camp in Canberra for five days and then we will head off with the team and get ready for our three lead-up games against Super League academy sides.’
TOP of PAGE
CLEAN SWEEP FOR QUEENSLAND

Photo: Tracey Beresford - a slice of life photography

Queensland recorded a clean sweep of victories over NSW Country in today's representative matches at Browne Park, Rockhampton.

Queensland Rangers won the open clash 34-22 over the Country Bulls to complete a hat-trick of victories for the teams wearing maroon.

Earlier in the day, Under 16 Maroon defeated NSW 22-10 and Under 18 Maroon beat NSW 28-24.

U16 MAROON 22 (Corey Allan, Liam Pakau, Duarne Dempsey, Gerome Burns tries; Jake Clifford 3 goals) def U16 NSW COUNTRY 10 (GOALS : Joe Oliver, Mathew Woolnough tries; Ethan Niszcott goal) at Browne Park, Rockhampton.

U18 MAROON 28 (Samuel Leach 3, Adrian Henley, Jeremy Skelton, Jaydn Su’a tries; Jesse Pomare-Anderson 2 goals) def U18 NSW COUNTRY 24 (GOALS : Adam Keighran, Mitch Doring, Ryan Holman, Luke Marks tries; Adam Keighran 4 goals) at Browne Park, Rockhampton.

XXXX QUEENSLAND RANGERS 34 (Michael Parker-Walshe 2, Nathan Norford 2, Billy Walters, Paul Ivan tries; Phil Ramage 5 goals) def NSW COUNTRY BULLS 22 (GOALS : Todd Johnson 2, Michael Lett, Carlos Kohu-Martin tries; Bronx Goodwin 3 goals) Browne Park, Rockhampton.

U19 ROCKHAMPTON RUSTLERS 44 ( Brendan Brown 3, Jake Ainsworth 2, Mitchell Forrest, Tre Watson, Brady Mayne tries; Mitchell Forrest 6 goals) def U19 QUEENSLAND OUTBACK 14 (Luke Doibel, Carlin Ellis, Joseph Eisling tries; Carlin Ellis goal) at Browne Park, Rockhampton.
TOP of PAGE
Grand final action between Met East and South Coast. Photo: Wies Fajzullin
Grand final action between Met East and South Coast. Photo: Wies Fajzullin

FINAL PLACINGS

Metropolitan East
South Coast
Sunshine Coast
Metropolitan West
Northern
Capricornia
Metropolitan North
Darling Downs
Brisbane Primary Schools Rugby League Invitational
Wide Bay

Day 1 RESULTS

Day 2 RESULTS

Day 3 RESULTS

QPSRL UNDER 11 RESULTS - DAY 5
Story & Photo By : QRL Media

QPSRL 11 YEARS & UNDER RUGBY LEAGUE STATE CHAMPIONSHIPS

DAY 5 - Friday, July 11, 2014

Game 1

WIDE BAY 6 (Matthew Springate try; Matthew Springate goal) drew BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL 6 (Matthew Bennett try; Samuel Geiger goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 2

METROPOLITAN NORTH 22 (William Cartwright 2, Corey Thomas, Tuhirangi Ratana tries; Fletcher Rose, Tyler Vincin, Jordan Salmon goals) defeated DARLING DOWNS 0 at Kougari Oval, Wynnum.

Game 3

CAPRICORNIA 12 (Tyler Keogh-Paladin, Qynn Andersen tries; Flynn Thomasson, Blake Kynaston goals) drew NORTHERN 12 (Rhett Williams, Jervaiius Lapworth tries; Thomas Duffy, Eddie Hampson goals) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 4

SUNSHINE COAST 30 (Mason Peut 2, Kaal Fifitia, Jackson Russell, Xavier Va’a tries; Thomas McClure, Wyle Hill, Harry McLaughlin-Phillips, Mason Peut, Jack O’Leary goals) defeated METROPOLITAN WEST 0 at Kougari Oval, Wynnum.

Game 5

METROPOLITAN EAST 12 (Rhythm Rhind, Jodeci Baker tries; Christopher Faagutu, Taelyn Hape goals) defeated SOUTH COAST 6 (Harradyn Wilson try; Jack Connolly goal) at Kougari Oval, Wynnum.
The 2014 Australian Schholboy squad has been selected today 2014 AUSTRALIAN SCHOOLBOYS TEAM ANNOUNCED The 2014 Australian Schholboy squad has been selected today after the Schoolboy Championships in Darwin. The 24 man squad will be touring Europe & the Uk in November & December this year ending with games against the mighty England Academy.
TOP of PAGE
NSWCHS's Connor Tracey heading for the try line against the Queensland u18 schoolboys (Photo : HOWE PhotoGraphy)
NSWCHS's Connor Tracey heading for the try line against the Queensland u18 schoolboys (Photo : HOWE PhotoGraphy)
Connor Tracey & CHS teammate Jayden Walker will be playing against fellow Cronulla Sharks Players Ash Nesbit & Jayden Brailey in todays Final
MATE v's MATE IN BATTLE FOR WORLD u18 SUPREMECY
ourfooty media

Its mate v's mate as two NSW side battle for supremacy in today Australian Schoolboy National final in Darwin.

NSWCHS fought hard to hold of a storming Queensland in the Semi final and will need all their strengthand skills to over come a red hot NSWCCC team.

There will be some excellent battles in all positions on the field for there are Australian Schoolboy jumpers on line and a tour of France & the Uk in November as well as being Australian Schoolboy Champions.

In other games today, CAS play NSWCIS (4:00 PM) and the Queensland boiz get another opportunity against a good ACT side (5:15 PM), the final kicks off at 6:60 PM

Plenty of action photo's soon, mean while check out Rods Photos at HOWE PHOTOGRAPHY
TOP of PAGE
Australian U18
Schoolboys Championships

Day 2 FULL RESULTS
QPSRL UNDER 11 RESULTS: DAY 1
Story By : QRL Media

QPSRL 11 YEARS & UNDER RUGBY LEAGUE STATE CHAMPIONSHIPS

DAY 1 - Monday, July 7, 2014

Game 1

SOUTH COAST 18 (Jayden Wright, Ezra Ubaldino, Lucan Robb tries; Harradyn Wilson, Jack Connolly, Tuvali Pereira goals) def METROPOLITAN EAST 6 (Jodeci Baker try; Christopher Faagutu goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 2

CAPRICORNIA 34 (Brayden Duffy 2, Reville Macphee 2, Jack Churchward, Izaac Jackson tries; Brayden Duffy, Jack Churchward, Blake Kynaston, Jai Hansen, Peyton Jenkins goals) defeated BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL 0 at Kougari Oval, Wynnum.

Game 3

SUNSHINE COAST 14 (Xavier Va’a 2, Jack O’Leary tries; Thomas McClure goal) defeated DARLING DOWNS 6 (Keanu Wright-Dunrobin try; Lachlan Fanning goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 4

METROPOLITAN NORTH 34 (Corey Thomas 3, Sione Kivalu, Tyler Vincin, Timothy Ryan tries; Tyler Vincin, Fletcher Rose, Tuhirangi Ratana, Corey Thomas, Siaosi Tanuvasa goals) defeated WIDE BAY 6 (Floyd Aubrey try; Matthew Springate goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 5

NORTHERN 12 (Eddie Hampson, Rhett Williams tries; Thomas Duffy goal) defeated METROPOLITAN WEST 0 at Kougari Oval, Wynnum.

Game 6

SUNSHINE COAST 24 (Xavier Va’a 2, Wyle Hill, Jack O’Leary tries; Thomas McClure, Wyle Hill, Mason Peut, Harry McLaughlin-Phillips goals) defeated BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL 4 (Rhiley Owens try) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 7

CAPRICORNIA 24 (Flynn Thomasson 2, Matthew Hedges, Reville Macphee tries; Flynn Thomasson, Blake Kynaston, Jai Hansen, Peyton Jenkins goals) defeated DARLING DOWNS 6 (Nathan Kleidon try; Blake Cesari goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 8

METROPOLITAN WEST 20 (Hohepa Welington, Darius Luamanu, Pulete Niu, Herman Tofaeono tries; Ezra Mam, Aiden Severns goals) defeated WIDE BAY 6 (Owen Pattie try; Matthew Springate goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 9

SOUTH COAST 18 (Joseph Nelson, Matthew Sexton, Tuvali Pereira tries; Harradyn Wilson, Jack Connolly, Tuvali Pereira goals) defeated NORTHERN 0 at Kougari Oval, Wynnum.

Game 10

METROPOLITAN WEST 20 (Hohepa Wellington, Darius Luamanu, Pulete Niu, Herman Tofaeono tries; Ezra Mam, Aiden Severns goals) defeated WIDE BAY 6 (Owen Patt try; Matthew Springate goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Day 2 – Tuesday, July 8

TIME - GAMES
10.00 am DARLING DOWNS v NORTHERN
11.00 am METROPOLITAN WEST v METROPOLITAN EAST
12.00 pm SOUTH COAST v CAPRICORNIA
1.00 pm BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL v WIDE BAY
2.00 pm METROPOLITAN NORTH v SUNSHINE COAST
TOP of PAGE
Tom Starling - 2014 Newcastle Knights HMC Player of the Year interviewed on KnightsTV
Tom Starling - 2014 Newcastle Knights HMC Player of the Year interviewed on KnightsTV
Tyrone Amey - 2014 Newcastle Knights SG Ball Player of the Year interviewed on KnightsTV
Tyrone Amey - 2014 Newcastle Knights SG Ball Player of the Year interviewed on KnightsTV
CHECK OUT THE KNIGHTS JUNIOR IN ACTION
HAROLD MATTHEWS CUP
Rnd 6 - RABBITOH'S v KNIGHTS
SEMI FINAL - KNIGHTS v BULLDOGS
GRAND FINAL - KNIGHTS v PANTHERS
1st Half | 2nd Half
SG BALL CUP
Rnd 6 - RABBITOH'S v KNIGHTS
SEMI FINAL - KNIGHTS v PANTHERS
KNIGHTS' JUNIORS HONOURED IN STYLE
Story By : Matt Logue Newcastle KNIGHTS Media
A memorable year for the Newcastle Knights' juniors was celebrated in style at the inaugural junior presentation night at Wests in New Lambton on Wednesday evening.

Headed by the all-conquering Harold Matthews side, who won the 16s premiership and National title, the Club's juniors were recognised for a stellar season of success.

Knights SG Ball halfback Jack Cogger received the main award of the night, the prestigious Carlson Club-Andrew Johns Medal as the Club's leading 17-year-old player.

Cogger, who is currently in camp with the Combined Catholic Colleges side in preparation for the Australian Schoolboys Championships in Darwin, told a packed room via video that he was thrilled to accept the highly respect award.

"It's an honour to receive the Andrew Johns Medal," said Cogger, the son of former Wests Magpies No.7 Trevor.

"He is an icon to Newcastle and the rugby league world in general. He is one of my heroes and someone that I look up to very much.

"I'd like to firstly thank the physios, because without them I wouldn't have got back from a shoulder reconstruction before round one, then my coaches Trevor and Todd and my parents."

Cogger, who helped steer the 18s side to the second week of the finals, joins of star-studded list of past winners including Johns, Brett Kimmorley, Anthony Quinn, Kade Snowden, Owen Cragie, Jake Mamo and Sione Mata'utia.

Harold Matthews hooker Tom Starling swept the 16s awards, picking up both the Player of the Year and the Players' Player.

The Kincumber Colts junior received his Player of the Year award from his childhood idol and fellow No.9 Danny Buderus.

In other awards, Old Bar Pirates junior Kurtis Dark took home the Harold Matthews coaches award and SG Ball captain and prop Tyrone Amey won the 18s Player of the Year.

Club football manager Warren Smiles delivered an impressive speech on the night, prompting the juniors to cherish their careers and time spent with their teammates.

"There are three things that are guaranteed in sport," Smiles said.

"Success, failures and friendships.

"The success and failures will come and go, but the friendships remain.

"That’s one thing you’ll get from your time here at the Knights, friendships for life.

"You need to cherish those friendships and make sure you enjoy everything about them.

"Because when the winning is gone, you’ve got to make sure that the strength of the memories that you have will be there in the future from those friendships."

Club legend Danny Buderus echoed Smiles' sentiments; adamant the Knights are in good hands with a vast array of talented juniors coming through the ranks.

“I know this award night has be thinking, ‘well the future of the club is certainly bright," Buderus grins.

"I have no doubt that a lot of these kids will go on and represent our great club.

"Back when I played, the pathway probably wasn't as clear, but a lot of these kids are here now for a reason and hopefully they can make the transition into first grade.

"These kids have been our shining light this year, so congratulations to them all and the coaching staff.

"Premiers and national champs in the Harold Matts and the SG Ball also had a great season. That's something we'll never lose, because we'll always have a great junior nursery up here.

"Better kids make better Knights and that's a bit of a theme that we are driving. The package these guys need to have off the field is nearly as important as on the field and we are very well served with these kids coming through."

Junior Presentation night award winners :
Harold Matthews strength and endurance : Pasami Saulo
SG Ball strength and endurance : Jake McNamara & Jack Cogger
Harold Matthews Speed and Agility : Kynan Blasczak
SG Ball Speed and Agility : Jack Mackin
Harold Matthews coaches award : Kurtis Dark
SG Ball coaches award : Jack Cogger
Excalibur Club Award Players’ Player
Harold Matthews : Tom Starling
SG Ball : Faitotoa Faitotoa
Player of the Year :
Harold Matthews : Tom Starling
SG Ball : Tyrone Amey

Brian Carlson Award and Andrew Johns Medal : Jack Cogger
TOP of PAGE
The Sharks Academy teams
The Sharks Academy teams
STRONG SHOWING FROM YOUNG SHARKS

The Sharks Academy teams in the under 13's 14's and 17's age groups performed strongly at Gala Days held by the Bulldogs and Knights yesterday.

The 13's and 14's Sharks were in action at East Hills, playing against the likes of the Bulldogs, Sea Eagles, Panthers, Eels and Illawarra Steelers, while the 17's headed north to Newcastle where they came up against Manly, Illawarra, the Knights and the Central Coast.

At East Hills the 13's and 14's were impressive throughout the day with both beating the Bulldogs then the Steelers in their opening two matches.

The 13's then progressed to a semi final, where they again proved too good for a second Bulldogs outfit, before taking on the Panthers in the Gala Day final.

The youngest Sharks squad eventually went down in the final by four tries to nil to the Penrith side however their overall performance has Sharks officials and coaching staff excited about the future prospects of this age group.

In the 14's, after two strong wins a narrow three tries to two loss to Manly was a slight hiccup, however following their opening two matches the Sharks still managed to progress to the competition final.

In an entertaining and keenly contested the match the Sharks were edged out by two tries to one by a much bigger and physically imposing Eels line up, but again the signs were extremely positive from all involved in the under 14's squad.

Up in Newcastle the 17's began their day with a two tries all draw with Manly, before playing some enterprising football in a three-one win over the hosts the Newcastle Knights.

In there next match they stepped up another gear in dominating the Illawarra 17's to the tune of six tries to one in what was there most impressive performance on the day.

Down on troops with a number of niggling injuries keeping some players sidelined, the 17's Sharks were brave in their last match in going down by five tries to four to the Central Coast.

Overall it was an outstanding exercise for all concerned, with the young Sharks enjoying the day and certain to be better for the experience.
Gala Day Results
East Hills – Under 13's East Hills – Under 14's Newcastle – Under 17's
Sharks 3 (tries) beat Bulldogs 1 (try)
Sharks 4 beat Illawarra 1
Sharks 3 beat Bulldogs Blue 1
Final – Sharks 0 lost to Panthers 4
Sharks 3 (tries) beat Bulldogs 0
Sharks 3 beat Illawarra 1
Sharks 2 lost to Manly 3
Final – Sharks 1 lost to Eels 2
Sharks 2 (tries) drew Manly 2 (tries)
Sharks 3 beat Knights 1
Sharks 6 beat Illawarra 1
Sharks 4 lost to Central Coast 5
Cronulla junior leagueLearn more about the Cronulla Juniors Cronulla junior league
TOP of PAGE
Christian Smith (left) and Rakheem Tuuta Edwards (right) hold the John Allen Troph aloft yesterday.
WA co-captains Christian Smith (left) and Rakheem Tuuta Edwards (right) hold the John Allen Troph aloft yesterday.
TROPHY HEADING WAY OUT WEST

WESTERN Australia celebrated a 22-14 victory in yesterday’s John Allen Trophy.

The Ian Prout-coached side led 22-4 at halftime after tries to Zan Pomare-Tutagalevao, Jacob Thomas, Rakheem Tuuta-Edwards and Nika Morehu but had to weather some stiff Northern Territory pressure in the second half before co-captains Christian Smith and Rakheem Tuuta-Edwards could host the John Allen Trophy aloft at Scully Park.

The Top-Enders added tries through five-eighth Leslie Marony’s brilliant 60m effort from a scrum and then Ramone Lewin’s late try from a fumbled bomb.

Christian Smith, Connor Sattler, elusive fullback Wirihana Huriwai, Rakheem Tuuta-Edwards and Dylan Hutchins spearheaded the win.

“We just want to thank everyone for a wicked tournament,” Smith told spectators while making his victory speech. “We’d like to thank our coaching staff for putting it all together. It’s been a great eight or nine weeks.”

Head coach Ian Prout said the 10-week preparation was now well worth it.

“It’s great when it all comes to fruition like this and makes the hard work worth it.

“I was proud of the boys.

“They had to absorb a lot of pressure in the second half.

“They did crack us a few times but that was more to do with them being tired, it’s been a long week.”

He said “good solid defence” in the second half helped repel the NT surge.

They saved two tries with good scrambling defence to hold up attackers over the line.

Rakheem Tuutu-Edwards was then named the most valuable player of the Pool B Affiliated Schools as well as being named WA’s most valuable player for the tournament.

NSW CHS skipper and hooker, Luke Huth, was named most valuable player in the Pool A Championship despite his side missing the final and winning its playoff against ACT yesterday.

Northern Territory had plenty of stars too with centres Layland Dawson and William Nugraha both strong runners, five-eighth Marony a talented ball runner.

Marony was also named his state’s most valuable player for the

tournament.

In earlier games NSW CHS had a 50-6 win over ACT and NSW CCC beat NSW CIS 40-16.
TOP of PAGE
gio Most Trusted Player - John Olive - Endeavour Sports High School runs at the All Saints line (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
gio Most Trusted Player - John Olive - Endeavour Sports High School runs at the All Saints line on Remondis Stadium - Shark Park (Photo : steve monty / OurFootyTeam.com)
Endeavour SHS gio Schoolboy CupALL Saints Maitland gio Schoolboy CupCHECK OUT
SOME OF
THE ACTION
ENDEAVOUR SPORTS TO STRONG FOR ALL SAINTS MAITLAND
Story By : Nathan Beuman
Photo's By : steve monty
ourfooty media

Endeavour Sports have opened their 2014 GIO Schoolboys Cup campaign with a bang, trouncing the visiting All Saints Maitland 38-6 in a dominant display at Remondis Stadium.

Despite All Saints having much of the ball in the opening exchanges, the lose of Dominic Fiorenza to the sin bin early on in the piece, and a hat trick to Endeavour centre John Olive made the task for Maitland to great to overcome.

“Losing (Dominic Fiorenza) just before half time definitely made it a bit harder,” said All Saints Maitland captain Joseph Morris.

“They snuck in a few more tries, but it just comes down to completion work… We just gave them too much ball down their end.”

Having weathered an attacking onslaught by Maitland in the opening ten minutes of the game, Endeavour were able to capitalise off the back of a penalty, when John Olive put Billy Lennon away for the opening points of the game.

From the left touchline, Jamayne Isaako was unable to add the extras, leaving the score at 4-0 after 13 minutes.

When Fiorenza was sent to the sin bin midway through the first half, things started to unravel for All Saints, with Endeavour exploiting the man advantage to run in two tries in ten minutes to lay the platform for a dominant win at home.

John Olive started the tirade in the 17th minute, scoring directly from a scrum ten metres out from the All Saints line to put the score at 8-0 following Isaako’s missed conversion.

Endeavour were in again just three minutes later, when fullback Ryan Cummins sliced straight up the middle, before passing it off to a trailing Rhys Davies, with the halfback scampering away for the try.

Isaako converted from directly in front, kicking the ball on top of the southern grandstand to extend Endeavour’s lead to 14-0 after 21 minutes.

The home side managed to get in one more blow before the break, when Olive made a break after the siren, running away to score under the posts to give Endeavour a commanding 20-0 half time lead.

“It was just based around the whole team really, laying the platform, making it easier for us outside backs to score,” said the GIO Most Trusted Player John Olive.

As if the prospect of coming back from 20 points down wasn’t tough enough, All Saints lost five-eight Callen Edwards to a shoulder injury just three minutes in to the second half.

Three tries in the space of 12 minutes to Endeavour’s John Olive, Luciano Leilua and Jamayne Isaako had the home side up 32-0 with just under a quarter of an hour remaining.

All Saints managed to bag a late consolation try when Maitland captain Joseph Morris shifted the ball right, finding fullback Thomas Rinkin, who dived over to being the score back to 32-6 following Morris’s conversion.

The flurry of tries to Endeavour outside backs continued just before full time, when winger Curtis Scott scored on the overlap out on the right hand flank, securing a 38-6 win for his side.

While the result wasn’t the way he would have liked his team to close out their season, All Saints Maitland captain Joseph Morris was pleased with how his side performed in their inaugural season in the GIO Cup.

“It was a positive season. We have come close in two of our three games, we won one of them and the first (against Matraville Sports High), we got done on the bell,” said Morris.

Hopefully the boys can get up for next season as well.”

While Maitland’s GIO Cup season may have come to an end for 2014, Endeavour Sports have clashes with Holy Cross College and Matraville Sports High scheduled for the start of next term.
JAN 2014 FEB 2014 MAR 2014 APR 2014 MAY 2014 JUN 2014
JUL 2014 AUG 2014 SEP 2014 OCT 2014 NOV 2014 DEC 2014
  AUG 2013    
NOV 2010 NEWS   JAN 2011 MAR - APRIL 2011
AUG '10 SEPT 2010 OCT 2010  
MAY NEWS JUNE 2010 JULY NEWS AUG NEWS
JAN '10 FEB '10 MAR '10 APR '10
TOP of PAGE
2014 FOOTY NEWS
JAN '14 FEB '14 MAR '14
APR '14 MAY '14 JUN '14
JUL '14 AUG '14 SEPT '14
OCT '14 NOV '14 DEC'14
2013 FOOTY NEWS
JAN '13 FEB '13 MAR '13
APR '13 MAY '13 JUN '13
JUL '13 AUG '13 SEPT '13
OCT '13 NOV '13 DEC '13
2012 FOOTY NEWS
JAN '12 FEB 12 MAR '12
APR '12 MAY '12 JUN '12
JUL '12 AUG '12 SEPT '12
OCT '12 NOV '12 DEC '12
2011 FOOTY NEWS
JAN '11 FEB 11 MAR '11
APR '11 MAY '11 JUN '11
JUL '11 AUG '11 SEPT '11
OCT '11 NOV '11 DEC '11
2010 FOOTY NEWS
JAN '10 FEB '10 MAR '10
APR '10 MAY '10 JUN '10
JUL '10 AUG '10 SEPT '10
OCT '10 NOV '10 DEC '10
2009 FOOTY NEWS
JAN '09 FEB '09 MAR '09
APR '09 MAY '09 JUN '09
JUL '09 AUG '09 SEPT '09
OCT '09 NOV '09 DEC '09
2008 NEWS ARCHIVES
Jan '08 Feb '08 Mar '08
Apr '08 May '08 Jun '08
Jul '08 Aug '08 Sep '08
Oct '08 Nov '08 Dec'08
2007 NEWS ARCHIVES
OCT '07 NOV '07 DEC '07
JUL 07 AUG 07 SEP 07
APR 07 MAY 07 JUN 07
JAN 07 FEB 07 MAR 07
2006 NEWS ARCHIVES
DEC 06    
SEPT 06 OCT 06 NOV 06
JUN 06 JUL 06 AUG 06
Want more news..
Try one of the News Archives here
<>
RUN @ ME 2014
JUNIOR RUGBY
LEAGUE NEWS
Contact ourfootyteam.com CONTACT US
2014 HM CUP 2014 SG BALL
QLD QUICK LINX
QRL Mal Meninga Cup2014
Cyril Connell
&
Mal Meninga Cup draw
OUR FOOTY TEAM SPONSORS
 
floristsydney.com MOTHERS DAY FLOWERS & GIFTS
FLOWERS & GIFTS
FLORIST / GIFTS &
ROSES
Tell them ourfootyteam sent u
http://www.freshflowersandgifts.co.nz/DON'T FORGET UR MUM ON MOTHERS DAY CUZZ
* Fresh Flowers delivered same day to

Auckland, Wellington, Christchurch, Hamilton, Napier, Hastings, Tauranga, Dunedin and all over New Zealand
 
PLEASE SUPPORT OUR SPONSORS !
2014 harold matthews cup
ACTION PHOTO'S
ROUND 1 ROUND 2
SHARKS v DRAGONS SHARKS v TIGERS
ROUND 3 ROUND 4
RABBITOH's v STORM SHARKS v ROOSTERS
BULLDOGS v RABITTOHS
ROUND 5 ROUND 6
MAGPIES v SHARKS RABBITOHS v KNIGHTS
ROUND 7 ROUND 8
SHARKS v BULLDOGS EELS v SHARKS
ROUND 9 ROUND 10
PANTHERS v SHARKS
RABBITOH's v EELS
ROUND 11 - SEMI FINALS ROUND 12 - QUALIFYING FINALS
TIGERS v BULLDOGS
RAIDERS v RABBITOH'S
RABBITOH'S v PANTHERS
KNIGHTS v BULLDOGS
ROUND 13 ROUND 14
National Club Champs
NEWCASTLE KNIGHTS
v
PENRITH PANTHERS
NORTHERN PRIDE
v
NEWCASTLE KNIGHTS
ACADEMY / JUNIOR REP TRIALS
Souths v Cronulla Mattys Cup
(Fri 13 Dec @ Erko

Cronulla v Canberra Mattys Cup
( Sat 25 Jan 14 @ Cronulla

Cronulla v SWSAS - Mattys Cup
(Sat 25 Jan 14 @ Cronulla
SWSAS v Canberra - Mattys Cup
( Sat 25 Jan 14 @ Cronulla)
Cronulla v Wests - Mattys Cup TRIAL
(Sat 08 Feb @ Cronulla)
Cronulla v Wests - SG Ball Cup TRIAL
(Sat 08 Feb @ Cronulla)
SHARKS ACADEMY U14s v SWSAS
(Sat 08 Feb @ Cronulla)
 
ROUND 1 ROUND 2
SHARKS v DRAGONS SHARKS v TIGERS
ROUND 3 ROUND 4
RABBITOH's v STORM SHARKS v ROOSTERS
BULLDOGS v RABITTOHS
ROUND 5 ROUND 6
MAGPIES v SHARKS
RABBITOHS v KNIGHTS
ROUND 7 ROUND 8
SHARKS v BULLDOGS EELS v SHARKS
ROUND 9 ROUND 10
PANTHERS v SHARKS RABBITOH's v EELS
ROUND 11 - SEMI FINALS ROUND 12 - QUALIFYING FINALS
TIGERS v RABBITOH'S
KNIGHTS v PANTHERS
EELS v PANTHERS
ROOSTERS v RABBITOH'S
ROUND 13 ROUND 14
National Club Champs
SYDNEY ROOSTERS
v
PENRITH PANTHERS
SYDNEY ROOSTERS
v
TOWNSVILLE STINGERS
NRL/TOYOTA CUP/NSWRL CUP
INTERNATIONAL MATCH
SAMOA v FIJI
UNDER 20 State of Origin
NSW v QLD
ROUND 7
SHARKS v NEWTOWN JETS SHARKS v ROOSTERS
| U 20s | NRL |
ROUND 6
SEAEAGLES v SHARKS SEAEAGLES v SHARKS
| U 20s | NRL |
ROUND 5
SHARKS v WARRIORS SHARKS v WARRIORS
| U 20s | NRL |
ROUND 4
KNIGHTS v SHARKS KNIGHTS v SHARKS
| U 20s | NRL |
ROUND 3
SHARKS v CUTTERS SHARKS v DRAGONS
| U 20s | NRL |
ROUND 2
WESTSTIGERS v SHARKS  
ROUND 1
BULLDOGS v SHARKS SHARKS v TITANS
| UNDER 20s | NRL |
Rnd 1
SHARKS v TITANS
| NRL | u 20s |
BULLDOGS v SHARKS
  WESTSTIGERS v SHARKS
Rnd 4
KNIGHTS v SHARKS
| NRL | u 20s |
KNIGHTS v SHARKS
 
Souths v Cronulla SG Ball Cup (13Dec @ Erko )
Cronulla v Canberra SG Ball
(Sat 25 Jan 14 @ Cronulla)
SHARKS v SEAEALGES (NRL 20's trial)
SHARKS v WESTSTIGERS (Trial)
| U 20s | NSWCUP | NRL |
THE 2013 TOP 10 AUSTRALIAN SCHOOLS
1 KEEBRA PARK SHS QLD 40
1 WESTFIELDS SHS NSW 40
2 ENDEAVOUR SHS NSW 34
3 PATRICIAN BROTHERS Blacktown NSW 30
4 ILLAWARRA SHS NSW 18
5 MATRAVILLE SHS NSW 15
6 ALL SAINTS COLLEGE Maitland NSW 14
6 St. GREG'S Campbelltown NSW 14
7 The HILLS SHS NSW 11
8 PALM BEACH CURRIMBIN QLD 10
AIS Rugby League2014 AIS TOUR AIS Rugby League
AIS 2011 INDUCTION CAMP
2010 NRL Rookie Camp (Photo's : ourfootymedia)SYDNEY NRL ROOKIE CAMP FOTO'S
 
2010 NRL Rookie Camp (Photo's : ourfootymedia)SYDNEY NRL ROOKIE CAMP FOTO'S
ASSRL 2010 tour
 
NEW RUGBY LEAGUE BOOK
A DECISON NOT REGRETTED.
THE EARLY YEARS FO RUGBY LEAGUE IN SYDNEY SCHOOLS
THE EARLY YEARS FO RUGBY LEAGUE IN SYDNEY SCHOOLS

A MUST FOR ALL THOSE INTERESTED IN RUGBY LEAGUE

Life in the city of Sydney from the 1880s to the 1930s
The beginning of Rugby Union, Australian Rules, Soccer and Rugby League in Sydney
The problems faced by schools wishing to play Rugby League
The first school to play Rugby League
The first schoolboys Rugby League competition in Sydney and Australia Profiles of the pioneer schools
The development of Rugby League in Catholic schools during World War One, the 1920s and the 1930s
The beginning of Rugby League in Country NSW and Brisbane schools
A great story on an area of Rugby League history about which little was previously known

DOWNLOAD ORDER FORM
AIS 2008 tour AIS
TOURS
nsw ccc rugby league 1979 - 2008 Book
30 YEARS of NSW CCC SCHOOLBOYS RUGBY LEAGUE
BOOK LAUNCH
The NSW CCC have launched a brand new book.

30 years of NSW CCC Rugby League.

Its a fantastic book filled with great stories
&
photos of the history of the
NSW CCC rugby league system.

This book is available for sale at the bargain price of only $20.00, if you would like a copy, contact us and we can point you in the right direction. | LeaRN MoRe |
ORDER NOW
Struddy's Challenge2010 STRUDDY'S CHALLENGE
DRAW & TEAM LISTS
WANT TO GET OURFOOTY NEWS Well then JOIN HERE
2014 FOOTY NEWS
JAN '14 FEB '14 MAR '14
APR '14 MAY '14 JUN '14
JUL '14 AUG '14 SEPT '14
OCT '14 NOV '14 DEC'14
2013 FOOTY NEWS
JAN '13 FEB '13 MAR '13
APR '13 MAY '13 JUN '13
JUL '13 AUG '13 SEPT '13
OCT '13 NOV '13 DEC '13
2012 FOOTY NEWS
JAN '12 FEB 12 MAR '12
APR '12 MAY '12 JUN '12
JUL '12 AUG '12 SEPT '12
OCT '12 NOV '12 DEC '12
2011 FOOTY NEWS
JAN '11 FEB 11 MAR '11
APR '11 MAY '11 JUN '11
JUL '11 AUG '11 SEPT '11
OCT '11 NOV '11 DEC '11
2010 FOOTY NEWS
JAN '10 FEB '10 MAR '10
APR '10 MAY '10 JUN '10
JUL '10 AUG '10 SEPT '10
OCT '10 NOV '10 DEC '10
2009 FOOTY NEWS
JAN '09 FEB '09 MAR '09
APR '09 MAY '09 JUN '09
JUL '09 AUG '09 SEPT '09
OCT '09 NOV '09 DEC '09
2008 NEWS ARCHIVES
Jan '08 Feb '08 Mar '08
Apr '08 May '08 Jun '08
Jul '08 Aug '08 Sep '08
Oct '08 Nov '08 Dec'08
2007 NEWS ARCHIVES
OCT '07 NOV '07 DEC '07
JUL 07 AUG 07 SEP 07
APR 07 MAY 07 JUN 07
JAN 07 FEB 07 MAR 07
2006 NEWS ARCHIVES
DEC 06    
SEPT 06 OCT 06 NOV 06
JUN 06 JUL 06 AUG 06
Want more news..
Try one of the News Archives here
Cheerleader of the Week - Rnd 5 _ ReneeCHEERLEADER of the WEEK
Contact ourfootyteam.com CONTACT US
SPORT IS ABOUT THOSE WHO PARTICIPATE,

NOT THOSE WHO WISH TO ORGANISE GAMES
Cronulla JuniorsCRONULLA JUNIORS
COMMUNITY SCOREBOARD
Arrive alive CupArrive alive CupARRIVE
aLIVE CUP

COMMUNITY SCOREBOARD
CHEERLEADER OF THE WEEK
2010 NRL DRAWNRL LADDER NEWS HEADLINES TOYOTA CUP RESULTSREFEREES WOMEN IN LEAGUE
PROFESSIONAL WEBSITE HOSTING & EMAIL SYSTEMS BY :
OURFOOTYTEAM.COM - HOME OF JUNIOR RUGBY LEAGUE (tm)